Çocuğa Tokat Atmanın İlerideki Getirisi

Çocuğa tokat atmak ileriki yaşantısında büyük sorunlar doğurabilmektedir. Bir anlık sinir ya da kızgınlık anında çocuklara bir kez dahi atılan tokat, ne yazık ki uzun vadede psikolojik sorunlara yol açabilmektedir.

Eski zamanlarda aile büyüklerinin çocukları terbiye etmek için tokat atma yolunu zaman zaman seçtikleri bilinir. Eski dönemde eğitim, bilişim, psikoloji günümüzdeki kadar gelişmediği ve ulaşılabilir olmadığından çocuk eğitim teknikleri bilinmiyordu. Ancak şimdi tüm bunların gelişmesi ve kolaylıkla ulaşılabilir bilgiler olması sayesinde çocuğa tokat atmanın zararları anlaşılmaktadır.

Yüze Tokat Atmanın Zararları

  • Siz de çocuk oldunuz ve her çocuk yaramazlık yapar. İşte o yaramazlık anında çocuğunuza attığınız tokat o büyüdüğünde onun insanlara güvenini kırar. Tokat yemek çocuklar gözünde haksızlık anlamına gelir ve bu beraberinde adaletsizliği hissettirir. Adaletsizlik beraberinde öfkeyi getirir. Çocuğunuz içine kapanık ve kendine güveni olmayan bir birey olur. Dövülen çocuğun psikolojisi altüst olur.
  • Çocuğunuza attığınız tokat onun ileride kendi çocuğuna da aynı davranışı sergilemesine neden olur. Çünkü çocuğunuz küçükken en sevdiği anne ve babasını rol model olarak görür ve gördüklerini ileride harfiyen uygular.
  • Çocuğunuza attığınız tokat onun sevilmediğini ve çok sevdiği anne ve babası karşısında saygınlığının olmadığını düşündürür. Bu da toplum içinde çocukta kendini ifade edememe, kendini tanımama gibi sorunları beraberinde getirir.
  • Çocuğa tokat atmak hadis üzerinde de ifade edildiği gibi günahtır. Yaşı, cinsiyeti, statüsü ne olursa olsun her tür canlıya vurulan fiskenin telafisi bulunmamaktadır.

Çocuğa Vurmamak İçin Ne Yapmalı?

Çocuğu dövmek hiçbir zaman çözüm değildir. Çocuklara vurmamayı öncelikli olarak ilke edinmek gerekir. Anne ve babalar çocuklarını büyütürken çok fazla sorunla karşılaşmaktadır. Bu problemlerle başa çıkmak mutlaka çok zorlayıcı ve sıkıntılı süreçlerdir. Ancak karşılaşılan tüm sorunlarda metaneti korumak ve sabırlı olmak çok önemlidir. Her çocuğa ve ebeveyne uygun bir ödül-ceza sistemi oluşturulabilir. Çocuğa vurmak yerine, çocuğa belirlenen köşede mola vermesi yani bir köşede beklemesi ve sakinleşmesi sağlanabilir. Anne baba ceza gerektiren durumlarda sakin ve kararlı olursa, bir müddet sonra dayak ya da bağırma gibi durumlar yaşanmadan sorunlar çözüme kavuşturulabilir.

Çocuğu dövmek psikoloji açısından çok zararlı. Sürekli olarak uygulanırsa zihinsel olarak gerilemeye, gelişim bozukluklarına ve çocuğunda aynı şiddete başkaları üzerinde başvurmasına yol açar. Şiddet asla bir çözüm değildir. Tersine uzun vadede daha da büyük sorunlar doğurur.

Çocuğa sorunlar karşısında göz hizasına inerek doğru ve yanlışları anlatılmalı. Aynı hatalı davranışı birden fazla yaparak sizi deneyebilir ama sabrederek aynı tavrı korumalısınız. Bir süre sonra çocuk bu davranışı yapmaktan vazgeçecektir. Çünkü yaptığı olumsuz davranış karşısında sizin olgun tavrınız onda geri adım sağlayacaktır.

Aynı zamanda ödül sistemi uygulaması olumlu sonuç veren yöntemler arasındadır. Hatalı davranışı yapmaması halinde küçük ödüller alabileceğini söyleyebilirsiniz. Örneğin yemeğini her akşam ısrarla yemeyen bir çocuk için, yemeğini bitirmesi halinde sevdiği bir kahramanın etiketini kazanacağını söyleyebilirsiniz. Bu sayede olumsuz bir davranışı, sizin olumlamanız ile pozitife dönecektir.

Unutmayın, yaşı kaç olursa olsun doğumdan itibaren bir çocuğa vurmak kabul edilemez. Çocuğun zihninden ve kalbinden bu duygu hiçbir zaman gitmeyecektir. O yüzden çocuklarımıza karşı sabırlı olmayı başarmak son derece önemlidir.

Yorum yapın