Çocuğun Erken Uyuması İçin Ne Yapılmalı?

Çocuğun erken uyuması sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için çok önemlidir. Her anne ve baba çocukların erken uyuması ve sağlıklı bir uyku çekmesini isterler. Bunun için dikkat edilmesi gereken basit detaylar mevcut. Bunlara uyulduğu takdirde çocuklar ve bebekler erken saatlerde uykuya geçmiş olacaklardır.

Çocuklarda Erken Uyumanın Önemi

Çocukların yaşlarına göre uyku gereksinimleri de değişmektedir. Bebeklik döneminde uyku gereksinimi gündüz uykuları ile birlikte yaklaşık 16-18 saat kadardır. Genellikle 4 yaşa kadar gündüz uykuları devam edebilir. 3-4 yaş sonrasında gündüz uykusunun kesilmesi ile birlikte gece uykuları daha düzenli ve deliksiz olacaktır. Çocuk 3-5 yaş aralığına gelince uyku ihtiyacı günlük 12-14 saat aralığında olacaktır. 6 yaş sonrasında ise 10 saate düşer. 6 yaş uyku eğitimi çocuğun kendi yatağında saat 22.00’u geçmeyecek şekilde uyuması ile gerçekleştirilebilir.

Çocukların düzenli uyku alışkanlığı edinmesi büyük önem taşır. İlk 6 ay anne yanında uykuya geçen çocuklar, 6 aydan itibaren kendi yatağında ve belirlenmiş saatlerde uyumaya yavaşça alıştırılmalıdır. Bu süreci yönetmek anneler için zor olsa da, kesin bir kararlık sergilemek uzun vadede başarı için çok önemlidir.

Bebeğim 12’den önce uyumuyor diyen annelere sıklıkla rastlanır. Burada 1 yaş öncesi bebeklerde rastlanan bu durumun altında yatan nedenler iyi araştırılmalıdır. Gece aşırı beslenme, kolik, reflü, akciğer sorunları, obezite, annenin aşırı stresli olması, aşırı tepkiler, farklı bakıcıların farklı uyutma yöntemleri, otizm vb. pek çok sorun olabilir.

Çocuklar erken saatlerde ve hızlı bir şekilde uykuya geçemiyor gibi görünse de, aslında çocukların düzene ihtiyaçları vardır. İlk zamanlar zorlayıcı olabilen bu süreç çocuklar alıştıktan sonra onlar için daha iyi olacaktır. 3 yaş çocuğu akşam kaçta uyumalı derseniz, uyku saatinin havanın kararması ardından takriben saat 21.00 civarı olması sağlıklıdır. Uyku saati günün batımı ile olan çocuklar, günün doğması ile birlikte daha zinde bir şekilde kalkacaktır. Hem fiziksel hem de ruhsal gelişim için uyku düzeni çok önemlidir.

Çocuğu Erken Uyutmanın Yolları

 • 6 aylık ilk bebeklik dönemi sonrası ailenin imkanları uygun ise bebek mutlaka kendi odası ve kendi yatağında uyutulmalıdır.
 • Ayakta ya da kucakta sallama gibi yöntemler uygulanması kendi kendine uykuya geçmeyi imkansız kılar.
 • Kendi yatağında uygun yatış pozisyonuna alınan bebeğe uykuya geçmeyi kolaylaştırmak için bir masal okunabilir ya da ninni söylenebilir.
 • Ses tonunun yumuşak olmasına ve sakinlikle konuşmaya özen gösterilmelidir.
 • Bebeğin erken uyuması için uyku moduna geçiş yaptıktan sonra çocukla sohbet kesilmelidir.
 • Masal ya da ninni bittikten sonra sırtı ya da başını okşayarak sakinleşmesi sağlanır.
 • İlk birkaç gün alışma evresinde süreler uzasa da kararlı ve net tavırla yaklaşılırsa sonrasında bebek sürece alışacaktır.
 • Bebeği elle hafifçe pışpışladıktan sonra uykuya geçmemişse bile yavaş yavaş el çekilir. Odadan ayrılmadan, bir kenardan çocuğa varlığınızı hissettirin.
 • Sonrasında bebeğin güvenli ve sakin kaldığı yavaşça uykuya geçiş yaptığı gözlemlendiği anda kapı açık bırakılarak odadan çıkılabilir.
 • Bebeğin ilk zamanlarında uyku aşaması sırasında dikkatini dağıtacak televizyon, yüksek sesle konuşma gibi dış etkenlere maruz kalmaması önemlidir.
 • Gece beslenmesi devam ettiği sürece uygun saatlerde ya da bebek ağladığında yanına gidip beslenmesi sağlanır. Sonrasında yanında kalmadan tekrar gerekirse pışpışlama yapılarak yanından ayrılabilirsiniz.
 • Bu süreçleri belirtilen şekilde uygulayan annelerin, çocuğun erken uyuması için dua gibi yöntemlere ihtiyacı kalmayacaktır. Sağlıklı bir şekilde çocuğu kendi yatağında uyutma sürecini başaracaklardır.
 • Sağlık problemi gibi bir durumu olmadığı ve anne-baba kararlı ve yumuşak tutumunu devam ettirdiği müddetçe genellikle 3-5 gün içinde bu süreç çocuk tarafından kanıksanır.
 • İlk haftayı atlatan anneler bir sonraki hafta çocuğun bu uyuma düzeninde daha deliksiz ve güvenle uyuduğunu göreceklerdir.
 • Daha büyük çocuklarda da tümüyle aynı süreci takip edebilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli nokta ilk bebeklik döneminde bu sürecin daha kolay atlatılacağı ve daha sağlıklı bir yöntem olacağıdır.

Yorum yapın