Çocuklarda Disiplin Eğitimi

Çocuklarda disiplin sağlamak büyük bir sabır ve özveri istemektedir. Kendi çocukluğumuzda karşılaştığımız bazı yapılmaması gereken disiplin kurallarını ise; kendi çocuklarımız üzerinde kesinlikle uygulamamalıyız. Bu durum genelde pedagoglar tarafından da kabul görülen bir gerçektir. ABD’de yapılan araştırmalara göre çocuklara yalan söylemek, korkutmak, zorla yemek yedirmek ve uyutmak gibi durumlar çocuğunuzun ileride otokontrolünü düzenleyemeyen, kendine ve topluma yararlı bireyler olmalarını engeller, kendi özel yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Çocuk disiplini sağlarken dikkat edilmesi gerekenleri uzmanlar şöyle sıralamaktadır.

Okul Öncesi Disiplin Yöntemleri

Saygı gösterin: Çocuğunuz hata yapabilir ve bazı yaramazlıklar yapabilir. Bu gibi durumlarda ona fazlasıyla kızmak, sesinizi yükseltmek yerine onunla kesin cümleler kurarak, ciddiyetinizi gösterin. Çünkü çocuğunuz da bir birey ve saygı duymak zorunda olduğunuzun bilincinde olmalısınız.

Sevginizi gösterin: Çocuğunuzun yapacağı her türlü olumsuz davranışın neticesinde ona hatasının sonuç ve zararlarını anlatın. Sonrasında ne hata yaparsa yapsın onu her zaman seveceğinizi ve yanında olacağınızı söyleyin. Böylece büyüdüğü zaman bile sizden ne hatası olursa olsun saklamayacak ve sizinle her şeyi paylaşmaya meyilli olacaktır. Pozitif disiplin için en temel konu sevgiyi bolca göstermektir.

Korkutmayın: Çocuğunuzu yapacağı ya da yaptığı hatalarla ilgili korkutmayın. Örneklerle açıklamak gerekirse; seni iğneciye götürürüm, seni polisler alır, seni teyzeler kaçırır, uzaklaşma şimdi köpekler gelecek gibi, duyduğumuzda biz yetişkinlerin bile içini sızlatacak cümleleri sıklıkla duyuyoruz. Bu tip söylemler çocuğunuzun tüm hayatı boyunca içinde kapanmayacak yaralar ve güvensizlikler oluşmasına sebep olacaktır. Çocuklarınızı başkaları üzerinden asla korkutmayın.

Tutarsız davranmayın:  Bunu bir örnekle açıklayalım. Bir gün çocuğunuz kardeşiyle kavga ederken kızıp, başka bir gün kavga ederken kızmamak doğru bir davranış değildir. Aynı hareketi sergilediği her zaman aynı tepkiyi göstermeniz gerekir. Çocuk disiplini için tutarlılık oldukça önemlidir.

Çok fazla konuşmayın: Çocuğunuzun yaptığı bir hata üzerinde sürekli olarak konuşmayın. Kısa ve öz şekilde örneklerle anlatın. Belirli aralıklarla aynı konuyu açıp onu mahcup etmeyin.

Negatif olmayın: Çocuğunuza hayır, olmaz, yapma, gitme gibi olumsuz kelimeleri sürekli olarak kurmayın. Onun yerine yapabileceklerini önüne serin ve neden yapmaması gerektiğini anlatın. O hareketi yapmamalısın çünkü; şeklinde başlayan cümlelerle neden ve sonuçları anlatın. Çünkü çocuklara olumsuzluk belirten kelimelerin sürekli kullanımı doğru sonuç vermeyecektir.

Çocuğa İç Disiplin Kazandırmak

Tüm bu bilgiler ışığında çocuğunuzu bir birey olarak gördüğünüz zaman disiplin sağlamak kolaylaşacaktır. Çocuğunuz ona verilen değer sayesinde iç disiplin kazanacak ve kendi doğrularını da oluşturabilecektir. Doğru şekilde uygular ve sabırlı olursanız kolaylıkla başarabilirsiniz.

Yorum yapın