Çocuklara Televizyon İzletmenin Zararları

Bebeğinize evi toplarken, çamaşır yıkarken, yemek yaparken oyalansın diye televizyon izletiyorsunuz, onun için hazırladığınız yemeği sizi yormadan yesin diye televizyonun karşısında mı yediriyorsunuz, siz kendinize vakit ayırın diye, bebeğiniz oyalansın, onu kandırın diye televizyonu kurtarıcı olarak mı görüyorsunuz?

Eğer böyle görüyorsanız çocuğunuz ilerde asosyal, yaratıcı fikirleri olmayan, dikkat dağınıklığı olan, konuşmayan, iletişim eksikliği olan biri haline gelirse sorumlusu siz olabilirsiniz!

Uyurken bile beyin fonksiyonları çalışır durumdayken tv izlemenin beyni ne kadar gerilettiğini daha yeni gelişmeye başlayan bebeğinizin beyninde nasıl bir hasar açabileceğini düşünün.

Neden Çocuğumu İki Yaşına Kadar Televizyon İzletmemeliyim?

Televizyonun hadi diyelim teknolojinin getirileri olduğu kadar götürüleri de var. Bazı ebeveynlerin;

-Anlamaz ki daha, izlesin bir şey olmaz.

-Ben günde 10 dk izletiyorum, kontrollü izliyor.

-Çocuğum reklamları çok seviyor sadece reklam izliyor.

-Beni çocuğum açık olsa da bakmıyor diyenleri duyar gibiyim… Çocuklarda Televizyon İzletmenin Zararları saymakla bitiremeyiz.

İşin aslını anlatmak gerekirse, bebeğiniz için 2 hatta 3 yaşına kadar evde televizyon açılmamalı. Çok gaddarsın sen de be! diyebilirsiniz. Ama başarabilene boynum kıldan ince.

Bebeğinizin beyni gelişim süresinde basamakları çıkar gibi çalışmaktadır. Beyinde nöron bağlantıları dediğimiz olay vardır ki bu nöronların doğru bağlanması, yeterli hızda bağlanması gerekmektedir. Televizyon ekranına bakan bir bebekte beyin işlevi durur. Çünkü bebeğinizde henüz gerçeklik kavramı oluşmamıştır, televizyondaki iki boyutlu hayatla gerçekteki üç boyutlu hayatı birbirine karıştırır. Ve bu renkli, tekdüze hayatı anlamak için çaba harcayacak, ancak kendini ifade edemediği için, size sorularını soramayarak kafası iyice karışacak ve bahsettiğim nöronlar beyninde farklı yerlere bağlanacaktır.

Amerikan pediatri akademisinden David L. Hill in de açıkladığı gibi; ”Çocukların beyni yaşamının ilk üç yılında hızla büyür hatta ilk 1 yıl 3 katına çıkar. Ekrandaki görüntülerin gerçek dünyada neyi temsil ettiğini ve  arasındaki boyut farkını anlamaları 2 yıl sürer.”

Çocuklarda Televizyon İzletmenin Zararları
Çocuklarda Televizyon İzletmenin Zararları

Bebeklerde Televizyon İzlemenin Zararları

Bebeğinize ekran karşısında yani anlamlandırmaya çalıştığı, hareketli olan reklam karşısında yemek yedirmeye çalışıyorsunuz. Bu süreçte beyin, televizyonda olanları anlamlandırmaya çalışırken, siz yemeği yedirmiş olup oh! yedi şükürler olsun! diyebilirsiniz. Bahsettiğim nöronlar yanlış bağlandı bile nasıl mı? Artık çocuğunuz yemeğin televizyon karşısında yenmesi gerektiğini algılar ve siz de başınıza daha büyük bir sıkıntı açmakla kalırsınız, televizyonsuz çocuğunuz yemek yemez hale gelir , zararlarını almaya devam eder. Yani beyni bu süre içerisinde televizyona odaklanmış ve çocuğunuzun algıları kapanmış, neredeyse beyin fonksiyonları durmuş şekildedir.  Bununla beraber çocuğunuz televizyon karşısında yemek yediğinde yemeğin tadına varamayacak, alması gereken hazzı alamayacaktır.

Ekrandaki hız gerçek yaşamda olmadığı için öğretmen ne kadar hızlı anlatırsa anlatsın sıkılacak ve dinlemek istemeyecektir, böylelikle de dikkat eksikliği gelişir. Taa iki yaşından okula nasıl etki eder diye düşünmeyin. Bebeğinizin 0-2 yaş içerisinde yaşadığı her şey bilinçaltında yer alır. Tüm hayatı boyunca siz farkına varmazsınız ama çocuğunuzun karşısına çıkar. Bu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Bu çocuklarda gerileme hatta otizm riski bile gözlenmiştir.

Çocuklarda televizyonun zararlarını özetlemek gerekirse;

  • Konuşma becerisini geriletir.
  • Beyin nöronlarını, nöron bağlantılarını öldürür.
  • Dikkat eksikliğine yol açar.
  • Daha az kelime dağarcığı oluşur.
  • İletişim kurma yeteneğini zayıflatarak asosyal bir insana dönüştürür. (Bu maddenin sadece çocuklukta değil büyüklerde de etkisi var. Kendinizi ve eşinizi düşünün televizyon izlerken ne kadar düşünüyorsunuz ne kadar iletişim kuruyorsunuz. Uyurken bile beyin fonksiyonları çalışır durumdayken tv izlemenin beyni ne kadar gerilettiğini daha yeni gelişmeye başlayan bebeğinizin beyninde nasıl bir hasar açabileceğini düşünün.)
  • Düşünmeyi olumsuz etkiler, çocukların yaratıcılığını elinden alır.

İster katılın, ister katılmayın ama çocuklarınızı bu kara kutuya yönlendirmeyin!

Bebeğiniz büyüdüğünde, sorunlarla karşılaştığında keşke yapmasaydım dememek için lütfen Çocuklarda televizyonun zararları konusunu tekrar düşünün. Çocukların gelişiminde ilk 6 yılın önemini bu makalede ele almıştım.

Bebeğinizin beynini korumak için televizyonu kapatın!

Çocuğunuzu televizyon izletmek yerine ona vakit ayırın, onunla oynadığınız her oyun çocuğunuzun gelişimine bir mucizedir. Çocuğunuzun yeteneklerini keşfedin

Yorum yapın