Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Kış aylarında en sık karşılaşılan gribal enfeksiyonlar yüzünden çocuklarımızın ve bebeklerimizin burunları sıkça tıkanır. Nefes alabilmeleri açısından bu tıkanıklığın giderilmesi gerekir. Özellikle anne sütü emen çocuklarda bu hayati önem taşır. Çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl açılır diye sorulduğu zaman akla ilk gelen doktor tavsiyeli burun damlaları veya spreyleridir. Evet, oldukça etkilidirler ancak maksimum 5 gün süre ile kullanılabilir ve sadece burun içerisindeki mukozayı sıvılaştırmaya yarar. Yine de epeyce rahatlatır, sıvılaşan mukozanın bebek gruplarında özellikle manuel aspiratörler yardımı ile çekilmesi gerekir.

Gece Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Geceleri ortamda bulunan aşırı nemlilik çocuklarda görünen burun tıkanıklığının başlıca sebebidir. Çocuklar yazları aşırı nem yüzünden uyumakta ve nefes almakta zorlanabilirler. Kışları ise aşırı sıcak ortamda bu kez nemsizlik nedeniyle tıkanmalar görünebilir. Yaz gecelerinde ortam serinleticiler iş görecektir. Kış günlerinde ise kalorifer peteklerine su dolu kaplar asmak ortamda gereken nemi sağlayacaktır.

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

İlaç kullanmak istemeyenler için biraz uzun süreli ama etkili bir yol daha var. Çocuklarına doğal yollardan bir tedavi uygulamak isteyen ebeveynler için denenmiş tarifler mevcuttur. Burun tıkanıklığını açan şeyler için birkaç önerimiz olacak. Çocuğunuzun yattığı odaya sıcak su dolu kabın içerisine damlatacağınız birkaç damla kekik yağı veya 1 çay kaşığı vicks ile ortamı nemlendirmiş olursunuz. Aynı zamanda içerdikleri mentoller sayesinde onlara zarar vermeden nefes almalarını sağlamış olursunuz. Böylece sabah tıkalı bir burunla uyanmaktan ziyade uykusunu almış çocuklar ile karşılaşırsınız, üstelik odanıza yaydığı hoş kokularda cabası.

Çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl açılır sorusuna alternatif bir zararsız yöntemi daha ekleyebiliriz. Serum fizyolojik olarak bilinen tuzlu su sayesinde çocukların burunları kolayca açılabilir. Serum fizyolojik kullanmak istemeyenler kendileri tuzlu su yapabilirler. Tuzlu suyun da etkisi ile hapşırmaları sağlanır. Böylece burun akıntısı gerçekleşir ve rahatlama yaşanır. Ancak suyun tuz oranı oldukça önemlidir. Ayarlayamayacağınızı düşündüğünüz takdirde hazır satılan serum çözeltilerini kullanabilirsiniz.

Alerjik Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Çocuklarda alerji sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Alerjik burun tıkanıklığı nedeniyle çocuklar sıkıntılı dönemler geçirirler. Bu sorunu en aza indirmek ve nefes almalarını rahatlatmak son derece önemlidir. Alerjik tıkanıklığın çözümlenmemesi ileride sinüzit problemine neden olabilir. Çocuklara genellikle ebeveynlerinden genetik olarak alerji sorunu geçmektedir. Anne babada böyle bir öykü varsa çocukta da bulunma ihtimali yüksek olacağından vakit kaybetmeden kontrol edilmelidir. Alerjik tıkanıklık sorunu olan çocukların bir hekim kontrolünde kullanacağı ilaçlar ile sorununun giderilmesi sağlanacaktır.

Yorum yapın