Çocukların Gelişiminde İlk 6 Yıl

Çocuk gelişiminde ilk 6 yıl çok önemli; çünkü bu dönem içinde çocuk kazandığı davranış ve huyları ömrü boyunca devam ettiriyor. Bir birey yetiştirmek oldukça zorlu ancak bir o kadar da keyifli bir süreç. Önemli noktalara dikkat eder, çocuğun yaşına ve gelişimine uygun davranırsak kolaylıkla bu süreci geçirebiliriz.

Çocuk Eğitimi Nasıl Olmalı?

İlk 6 yıl çocuk gelişiminde en kritik zaman dilimidir. İlk çocukluk ya da oyun dönemi olarak adlandırılan bu dönem, çocukların tüm yaşantısını şekillendirecektir. Hem fiziki hem de duyusal gelişimleri bu dönem içerisinde tamamlanacaktır.

Çocuklar 0-2 yaş dönemi içinde konuşmayı tam çözemezler, bu yüzden genelde işaretlerle anlaşmaya çalışırlar. Bu dönem bebeklik dönemi olarak adlandırılmaktadır. Bu noktada konuşma yetisini biraz olsun geliştirmiş çocuğunuz sizden bir şey isterken işaretlerle gösterince sorular ile onun ne istediğini ifade etmesini sağlayın. Bu şekilde konuşma yetisi gelişir ve özgüveni artar. Eller, mimikler ve seslerle iletişim kurmanız son derece önemlidir. Bu dönem itibariyle çocuğunuzun yaşına uygun bol ve renkli görselli kitapları okuyabilirsiniz. Dil ve zihin gelişimi için çok faydalı olacaktır.

El becerileri 2 yaş sonrası daha fazla artar bu yüzden bu dönem içindeki çocuğunuzun kaslarını daha iyi geliştirmek için el becerileri ile ilgili oyunlar oynayabilirsiniz. Boyama, yapboz, bebekler, renkli ve sesli oyuncaklar en çok ilgisini çekecek ve gelişimini sağlayacak olanlardır.

Çocuklarda 3 yaş etkinlik dönemi olacaktır. Zihinsel aktivitelerin ve motor becerilerinin en çok gelişeceği dönemdir. Bolca oyun ve aktivite ile çocuğunuzun okul öncesi eğitime ilk kazanımları edinmesini sağlayabilirsiniz.

3-6 yaş dönemi çocuklar için daha çok okula hazırlık dönemi olacaktır. Bu yaş döneminde bolca boyama yaparak kalem tutma alışkanlığının ön hazırlığı yapılabilir. Renkler, şekiller, sayılar, harfler ve bolca yeni kelime öğretilmeye başlanmalıdır. Bu dönem çocukların sorgulama dönemi olacağından çok fazla soru soracaklardır. Bu süreçte sorularına anlaşılır, kısa ve net açıklamalar yapmak çok önemli. Soruları cevapsız kalması halinde sorgulamak ve araştırmaktan vazgeçecek ve bu durum ileriki hayatını da etkileyecektir.

Bu bağlamda ilk6yıl çok önemli diyerek tekrar altını çizebiliriz. Doğumdan okul çağına kadar çocukların ilk eğitimleri tüm hayatlarını etkileyecektir. Gerek evde gerekse kreş ya da anaokulunda alacakları tüm eğitimler, oyunlar ve bilgiler bir hamur gibi şekillenmelerini sağlayacaktır.

“Çocukların Gelişiminde İlk 6 Yıl” üzerine bir yorum

Yorum yapın