Dırdır Eden Annenin Çocukları Hayatta Daha Başarılı

Dırdır etmek denilince hepimizin kafasında sürekli konuşan ve söylenen insanlar gelmektedir. Hemen hemen herkesin annesinin de çocuğuna dırdır yaptığını söyleyebiliriz. Eve erken gel, yatağını topla, yemeğini ye, dersini çalış, saçlarını tara gibi cümlelerle sıklıkla karşılaşmışızdır. Ancak bazı annelerde dırdır diğer annelere göre çok daha fazla. Dırdır eden anneler sayesinde çocukları daha başarılı. Bu bilgiyi duyunca çok şaşırdığınıza eminim. Ancak Britanya’da 2004-2014 yılları arasında 15.000 çocuk üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarına göre; dırdıra maruz kalan çocuklar diğerlerine göre daha başarılı oluyorlar. Peki başarı hangi noktada başlıyor ve hangi devrelerde devam ediyor?

Dırdır Eden Annelerin Çocukları Nasıl Başarılı Oluyorlar?

  • Dırdır eden annenin çocuğu sorumluluklarını daha erken anlıyor ve yerine getirmeye başlıyor.
  • Dırdır edilmesinden kaçınmak için kendisine yüklenen bütün görevleri kısa zamanda yerine getirmeye çalışıyorlar.
  • Bu noktada sorumluluk okul yıllarında da devam ediyor. Genellikle dırdır eden kadınların çocukları lise bitene kadar başarılı karneler alıyorlar.
  • Çocuklarına sürekli söylenen annelerin çocukları üniversite yıllarında okulu bırakıp evlenmiyor ve üniversite bitirme süreçleri zorlaşmıyor.
  • Bunu takiben iş hayatlarında daha başarılı oluyor ve işsiz kalma oranları bu tür annelerin çocuklarında oldukça az.
  • Ve bu annelerin kızları ise erken yaşta evlenmek ve çocuk sahibi olmak yerine iş ve kariyer hedeflerine ulaştıktan sonra bir bebeğe sahip olma ve ona bakma sorumluluğu içine giriyorlar.
  • Kariyerleri konusunda da aynı söylemler anne tarafından devam ettiğinden en ideal mesleği edinmek ve mümkün olduğunca çok kazanmak için çabalıyorlar.
  • Ve bu noktada hayatın gerçeklerini anlayan çocuklar annelerinin iyi ki dırdır yaptığını söylemektedirler.

Dırdır Eden Annelere Tavsiyeler

Tabi ki bu bir araştırma ve her bireyin hayatı, yaşam standartları farklı. Bu şekilde düşünürsek konuyu dırdır etmek yerine çocuklarına yapıcı ve olumlu söylemler yapmanın daha doğru olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda her çocuk aynı olmayacağından aşırı dırdır etmek çocuğunuzda negatif sonuçlar da yaratabilir. Sonuç olarak yapılan anketler büyük çoğunluk üzerinde etkili olduğunu gösterir. Kendi ailemize ve çocuğumuza göre edineceğimiz davranış şekilleri daha başarılı sonuçlar almamızı sağlayacaktır.

Yorum yapın