Duyusal Çamur Oyunu / Oobleck Nasıl Yapılır?

Duyusal çamur oyunu Oobleck hiçbir katkı maddesi olmadan evdeki ürünlerle hazırlayabileceğiniz duyusal bir oyun malzemesi. Katı ve sıvının bir arada barındığı bir duyusal. Elinizde sıktığınızda sert dokulu, serbest bıraktığınızda akışkan bir hal almaktadır. Diğer bir deyişle akışkan hamur olarak da adlandırabiliriz.

Duyusal Çamur Oyunu
Duyusal Çamur Oyunu

Oobleck Ne İşe Yarar?

Oobleck, ublek, akışkan hamur, duyusal çamur gibi farklı isimlerle adlandırılan deneye dayalı bir oyundur. Duyusal oyunlar çocukların küçük kas gelişimlerini destekler. Dikkat ve konsantrasyon artışını sağlar. El-göz koordinasyonunu arttırır. Deney olduğu için bilimsel konulara ilişkin meraklarının artmasını sağlar. Uzun süre dikkatlerini vererek tek başlarına oynamalarına yardımcı olur.

Duyusal Çamur Oyunu Nasıl Hazırlanır?

Duyusal Çamur Yapımı için oobleck malzemesi içine kakao eklemeniz yeterli olacaktır. Ana bazı mısır nişastası ve su olan karışıma ekleyeceğiniz renklendiricilerle farklı duyusallar elde edebilirsiniz.

Malzemeler:
•1 su bardağı mısır nişastası
•Yarım su bardağı su
•3 yemek kaşığı kakao

Duyusal Çamur Oyunu
Duyusal Çamur Oyunu

Yapılışı:

Duyusal çamur oyunu için mısır nişastası ve suyu azar azar karıştırın. Çamur oyunu olması için içerisine kakao ekleyin. Dilerseniz sade haliyle ya da gıda boyası ekleyerek farklı renklerde yapabilirsiniz. Deniz yapmak isterseniz mavi gıda boyası ekleyebilir, çimen için yeşil gıda boyası ile renklendirebilirsiniz. Daha fazla duyusal ürün elde etmek için malzemeleri birebir arttırabilirsiniz.

Duyusal Çamur Oyunu Nasıl Oynanır?

Duyusal çamur hazırlandıktan sonra içerisine sert plastikten hayvanlar, taşlar, ağaçlar eklenebilir. Doğa ortamı oluşturmak ve çocuğunuzun dikkatini çekmek için seveceği sıvı temasından zarar görmeyecek her türlü obje ve oyuncak içerisine konabilir. Erkek çocuklarının en çok sevdiği oyuncak arabaları bataklıktan kurtarma oyunu oynanabilir. Kızlar içinse küçük bebekleriyle oynayacakları bir duyusal hazırlayabilirsiniz. Oobleck yapıldıktan ve oynandıktan sonra zamanla katılaşmaya başlayacaktır. Bu durumda biraz su ekleyerek eski haline getirebilirsiniz. Dilerseniz bozulmadan 2-3 gün boyunca oynayabilirsiniz.

Oobleck hamuru 1,5 yaştan itibaren ebeveyn gözetiminde oynamak için uygundur. İçerisinde oyun kurgusunu değiştirerek her yaştan çocuğun oynaması için uygun hale getirebilir. El ile uğraşmayı sağlayacak bu tür oyunlar çocukların sakinleşmesi ve rahatlaması için de büyük bir yardımcıdır.

Yorum yapın