Hamilelikte Ciltte Oluşan Değişiklikler ve Çözüm Önerileri

Hamile olduğumuzu ilk öğrendiğimizde bizi endişelendiren vücudumuzda ne gibi değişiklikler ve deformasyonlar gerçekleşecek ve bunları nasıl önlemeliyimdir. Hatta bazılarımız sırf bu yüzden hamile kalmak, çocuk yapmak bile düşünmeyebiliyor. Bunların hepsi bir süreç ve biz 40 haftamızı ne kadar doğru yaşarsak bu sınavı o kadar zevkli hale getirebilir ve kucağımızdaki bebeğimizle geçireceğimiz güzel günlerin tadını çıkarabiliriz.

Hamilelikte cilt lekeleri
Hamilelikte cilt lekeleri

Hamilelikte ciltte olan değişiklikler hormonların artması ve azalmasına bağlı olarak gerçekleşir. Meme uçları, göbek bölgesi ve cinsel organda ciltte koyulaşmalar genellikle son üç ayda belirginleşir. Bu cilt koyulaşması ile ilgili fizyolojik değişimler her hamile bayanda farklılık gösterir ve engellenmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Özellikle güneş gören ciltte lekelenmeler hamilelikten sonra da azalır bazen tamamen kaybolur.

Hamilelikte Vücutta Olan Değişiklikler

Hamileliğin her evresinde mutlaka yaz kış güneş koruyucu kullanmadan sokağa çıkmamak gerekir. Saç dökülmesinde artış olabilir, hamilelikten sonra dökülmeler azalır. Böbreküstü bezlerinden salgılanan kortizon hormonu sayesinde zamanla büyüyen cilt elastikiyetini kaybeder, kortizon cildin incelmesini sağlar bu yüzden hamilelerde göbek bölgesinde, göğüste, kalçada ve bacaklarda  çatlaklıklar oluşabilir, bu çatlaklıkların oluşması kişiden kişiye değişiklik gösterir ve çatlaklıklar önce kırmızı-mor renkte olur, zamanla beyaz renge döner.

Hamilelikte Oluşan Çatlaklıkları Önlemek İçin Ne Yapmalıyım ?

Benim önerim cildi sürekli nemli tutmak, bunun için piyasadaki çatlak önleyici kremleri kullanabilirsiniz yalnız sabah akşam olmak üzere aksatmadan kullanmanız sonuç açısından önemlidir. Doğal yollardan faydalanabilirsiniz örneğin cilt elastikiyeti ve nemi açısından kakao yağı (kalıp yağ biçiminde olandan) alıp cilde harici olarak sabah akşam özellikle duştan sonra uygulayabilirsiniz. E vitamini içeren besinler yemelisiniz, Eczaneden E vitamini ampullerinden alıp cildinize sürebilirsiniz.

Hamilelikte oluşan çatlaklıklar
Hamilelikte oluşan çatlaklıklar

Hamilelikte oluşan çatlaklar için doğal bir formül önerim var; zeytinyağı, tatlı badem yağı, E vitamini ampulü karıştırarak cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Hem cildiniz için hem de bebeğinizle aranızdaki duygusal bağ için göbeğinize yaptığınız masajın faydasını göreceksiniz. Bunların dışında mutlaka günde 3 litre sıvı tüketmelisiniz. Hamileliğiniz süresince cildinize gerekli özeni gösterin, böylece eski formunuza hamilelik süreci bittikten kısa bir süre sonra kavuşabilirsiniz. Aynı zamanda Hamilelikte mide bulantısı nasıl giderilir? konulu yazımı inceleyebilirsiniz

“Hamilelikte Ciltte Oluşan Değişiklikler ve Çözüm Önerileri” üzerine bir yorum

Yorum yapın