Kayıp Peynir – Okuyucu Bir Anne / Sesli Kitap

Kayıp Peynir kitabında Pino isimli minik bir köpeğin başından geçen olaylar anlatılmaktadır. Pino kaybolan peynirleri bulabilecek mi? Acaba peynirleri kim aldı? Hadi okuyup birlikte öğrenelim.

KAYIP PEYNİR

Pino, peyniri çok seven bir Meksika köpeğidir. Bütün peynir çeşitlerini bilen Pino, kendi peynir dükkanını açmak ister. Elini çenesine koyar, bunu nasıl yapacağını düşünür. Sonuçta Pino çok küçüktür, birilerinin ona yardım etmesi gerekir.

Miya, Pino’nun mahallesinde yaşayan bir şehir kedisidir. Pino, Miya’ya peynir dükkanı açma fikrini anlatır. Ondan yardım ister. Miya ona şöyle der:

-‘Bu çok güzel bir fikir! Tabii ki sana yardım ederim. Hatta istersen dükkanın adını “Pino ve Miya’nın Peynir Lezzetleri” koyabiliriz.’

Pino ve Miya, peynir dükkanını nerede ve nasıl açacaklarını konuşurlar. Bir hafta sonra yol üzerinde güzel bir yerde dükkanlarını açarlar. Yoldan geçen pek çok kişi Pino ve Miya’nın dükkanlarına uğrayarak peynir alır. Kısa zaman içerisinde “Pino ve Miya’nın Peynir Lezzetleri” şehirde meşhur olur.

Pino ve Miya, dükkanlarında zevkle çalışmaktadır. Kendi aralarında yaptıkları iş bölümü ile Miya, peynirleri keser; Pino, müşterilere hizmet eder.

Dükkana gelen müşteriler Pino ve Miya’nın hizmetinden oldukça memnundur. Pino tek başına olsaydı bu kadar başarılı olamayacağını düşünür.

Birgün şehirdeki çok ünlü bir otelde çalışan şef aşçı, Pino ve Miya‘nın peynir dükkanına gelir. Oteli için çok miktarda peynir almak istediğini söyler. Siparişi alan Miya peynirleri hazırlarken, Pino şef aşçıya oturabileceği sandalyeyi gösterir.

Şef aşçı 8 tekerlek peynir sipariş etmiştir. Miya hazırladığı peynirleri “1,2,3,4,5,6,7” diye sayarak Pino’ya yuvarlar. Pino, 8. tekerlek peyniri bekler ama peynir gelmez.

-‘Peynirimiz bitti!’ diye haykırır Miya. Pino bu duruma çok şaşırır.

-‘Bu nasıl olur? Sabah 10 tekerlek peynir vardı.’ diye yüksek sesle söyler aklından geçeni. Bunu duyan şef aşçı,

-‘Peyniri bitmiş bir peynir dükkanı düşünemiyorum.’ diye çıkışır Pino’ya. Elindeki bardağı bırakır ve dükkandan çıkmak üzere ayağa kalkar.

Pino şef aşçıya son tekerlek peyniri ertesi gün teslim edeceğini söyler, bu konuda ona söz verir. Şef aşçı, Pino’nun bu sözüne inanmak istediğini söyleyerek dükkandan ayrılır. Pino, şef aşçının siparişini tamamlayamadığı için üzgündür.

Pino ertesi gün sabah dükkana gelen peynirlerden öncelikle şef aşçının eksik kalan siparişini hazırlar, peyniri Miya ile otele gönderir. Pino, o gün eline kağıt ve kalem alarak gün boyunca satılan bütün peynirlerin kaydını tutar. O gün şehirde çikolatalı peynirli kek yarışması olacağı için pek çok çocuk dükkandan peynir almıştır.

Dükkanda işler yolunda gidiyordur ama Pino ve Miya hala 8. tekerlek peyniri konuşmaktadır. Miya,

-‘Bu gece dükkanda kalıp peynirleri koruyacağım.’ der.

Pino arkadaşının bu fedakarlığı karşısında çok mutlu olur ve Pino’nun neşesi yerine gelir.

Miya’nın dükkanda nöbet tutması işe yaramıştı. Pino, Miya’nın nöbet tuttuğu sabah dükkana gittiğinde peynirlerin tam olduğunu görmüştü. Akşam olunca mutlu bir şekilde evine gelip, yatağına yatar.

-‘Demek ki o gün 1 tekerlek peyniri yiyip bitiren bir sincap ailesiydi.’ diye düşünerek uyumaya çalışırken, bu gece de her şeyi kendisi kontrol etmeye karar verir.

Pino bu kararı alır almaz hazırlanarak evden çıkar. Sincap ailesinin yeniden dükkana girmesine izin vermemeliydi. Pino dükkana girdiğinde içerisi karanlıktı. Karanlıkta kısa adımlarla ilerleyen Pino, aniden duvarda bir gölge görür. Gölge 1 tekerlek peyniri iştahla yemektedir. Pino hemen ışığı açar.

Pino gördüklerine inanamaz. Orada elinde yarısı yenmiş peynirle duran kişi Miya’dan başkası değildir. Pino’nun geldiğini anlayan Miya, elindeki peyniri saklamaya çalışsa da gerçeğin ortaya çıkmasını engelleyemez. Şef aşçının geldiği gün de tezgahın arka tarafında peyniri gizlice yediğini Pino’ya itiraf eder.

Pino arkadaşı Miya’nın bu davranışını affetmez ve onunla çalışmak istemediğini söyler. Miya yaptığı hatanın farkına varmıştır ve dükkandan ayrılır. Kısa bir süre sonra Pino, dükkanın adını “Pino’nun Peynir Lezzetleri” olarak değiştirir. Pino artık dükkanını kendisi yönetir. Hem sipariş hazırlar hem müşterilerle ilgilenir.

Eskisinden çok çalışır, çok yorulur ama hiçbir peynir kaybolmadığı için Pino çok mutludur.

Kayıp Peynir Ana Fikir

Arkadaşlarımızın bize olan güvenini boşa çıkarmamalıyız. Dürüstlük en önemli erdemlerden bir tanesidir. İstemeden bir hata yapsak bile bunu gizlememeli, mutlaka doğru olanı söylemeliyiz. Aksi durumda bizim için üzücü sonuçlar ortaya çıkabilir.

Sesli Kitap

Sesli kitap okumalarım ile kitap okuma ve kitap dinleme, daha eğlenceli bir hale gelecek. Bebeklikten, okul öncesi eğitim bitene kadar hergün 1 kitap okumak, çocuklarımızın zihinsel gelişimi için çok önemli. Çocuklarımız için küçük de olsa bir katkı sağlamak, Okuyucu Bir Anne olarak beni son derece mutlu ediyor.

Okul öncesi eğitimde çocuk kitabı okumak ve bunu her gün düzenli olarak yapmak çok önemli. Çocukların doğumdan itibaren 7 yaşına kadar olan dönemlerinde verdiğimiz her türlü bilgiyi adeta bir sünger gibi hafızalarına kazıdıklarını unutmayalım.

Çocuk kitabı tavsiyesi olarak sizlerle tüm beğendiğim kitapları paylaşıyor olacağım. Her yaş grubuna ve ihtiyacına uygun kitaplarla çocuğunuzun gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Hem çocuklar hem de görme engelliler için keyifle dinlenecek ‘Okuyucu Bir Anne‘ isimli YouTube kanalıma abone olmayı ve desteklemeyi unutmayın. Yayınladığım yeni çocuk kitabı okumalarımı abone olarak kaçırmadan dinleyebilirsiniz.

Yorum yapın