Kes Yapıştır Etkinlikleri

Okul öncesi etkinlik uygulamaları içinde çocukların en sevdikleri boyama, çizme, yapıştırma ve kesme olsa gerek. Ben de çocuklar için hepsinin bir araya geleceği bir etkinlik tasarladım. İçinde her bir etkinlik var ayrıca bir de üzerine kullanılmış materyal değerlendirme, daha ne olsun.

Kes Yapıştır Etkinlik Malzemeleri

  • Taban için karton
  • Boş bir sayfa
  • Boya kalemleri
  • Makas
  • Yapıştırıcı


Okul öncesi kesme çalışması etkinliği için Ada’nın daha önce tüm sayfalarını boyadığı bir resim defterinin kapağını ve boyalı sayfasını kullandık. Okul öncesi etkinliklerde benim için her şey dönüştürebilir ve hiçbir şey atık değildir. O nedenle kullandığımız materyallerden dönüştürülebilir olanları ve tamamladığımız etkinlik kitaplarını atmıyorum. Bu malzemeleri kullanabileceğimiz yeni etkinlikler derliyorum. Eğer elinizde bu tarz kullanılmış materyaller yoksa, boş bir A4 kağıdını boyayarak ya da hazır renkli satılan kağıtları keserek kullanabilirsiniz.

Kes Yapıştır Etkinliği Yapımı


Okul öncesi geri dönüşüm malzemelerimizle etkinliğimize başlıyoruz. Biz elimizdeki eski resim defterinin kapağını taban yaptık. Daha önceden Ada’nın boyamış olduğu bir sayfasını cetvel yardımı ile şeritlere ayırdık. Sonrasında şeritleri tek tek kestik. Bizim sayfamızdan 18 adet şerit çıktı. Siz daha ince ya da daha kalın şeritler kesebilirsiniz. Şeritlerin iki ucuna yapıştırıcı sürüp, aralıklı olarak üst üste gelecek şekilde görseldeki gibi yapıştırdık. Bu haliyle bile harika göründü. 🙂 Yapıştırdığımız uçlardan kesme etkinliği yaptık.

Dilerseniz şeritlerin altına küçük bir hediye saklayarak etkinliği siz hazırlayabilirsiniz. Çocuğunuz sadece uçları keser ve en sonunda hediyeye ulaşabilir.


En sonunda bir daha değerlendirip içini gökkuşağı gibi rengarenk tekrar boyadık. Ada bu etkinlikle uzun süre eğlendi ve çoklu gelişim sağladı. Okul öncesi kesmeye hazırlık çalışmaları ile çocukların makas kullanma becerileri gelişmektedir. Aynı zamanda kalem tutma becerisinin gelişmesinde makas kullanımının da etkisi büyük olacaktır. 4 yaş üstü için bu etkinliği uygulayabilirsiniz. Ayrıca yaşa ve el beceri düzeyine göre etkinlik içinde düzenlemeler yapabilirsiniz.


Hadi siz de çıkarın malzemeleri ve bizimle etkinliklere katılın. Yaptığınız çalışmaları bizimle paylaşmayı unutmayın.

Yorum yapın