Korona Oldum

Koronavirüs her birimizin hayatının mecburi birer parçası oldu. Kimimiz sadece haberlerde izleyip ne zaman kurtulacağımızı düşündü, kimimiz tam da hastalığın pençesine düştü. Bu hastalık uğrunda belki de en çok sevdiklerimizi kaybettik. En yakınlarımızı göremedik. Sevgi dolu kucaklaşmaları unuttuk.

Toplumumuz için temizlik imandan gelir. Artık bir de koronadan gelen zorunlu temizlik ritüellerimiz oluştu. Dezenfektanlar, kolonyalar, maskeler ayrılmaz birer parçamız oldu. En ufacık burun akıntısı korona oldum mu diye kendimizi sorgulamamıza sebep oldu.

Velhasıl kelam korona bir şekilde hayatlarımıza dokundu. Benim için hep uzaktan seyrettiğim bir haldeyken, bir anda hayatımın tam içine düştü.

Korona Nasıl Bulaşır?

Korona bana kızımdan bulaştı diye tahmin ediyoruz. Kızımın okulundaki öğretmenlerinden birinde 22 Mart Pazartesi günü korona testi pozitif çıkınca ertesi gün okula göndermedim. O gün kızımda burun akıntısı ve hafif ateş baş gösterdi. Ben grip olduğunu düşünerek ateş düşürücü ve grip önleyici şurup kullandım. Perşembe gününe geldiğimizde kızımın sağlığı tamamen düzelmiş ve hiçbir belirtisi kalmamıştı. Böyle olunca ben korona olabileceğimi hiç düşünmedim. Kızımdan bana geçen bir gribal enfeksiyon olduğunu düşündüm. Sonraki gün aynı belirtiler bende de oluştu. Eşim de şans eseri şirkette korona olan kişiler olduğundan taşıyıcı olabilir diye eve gelmiyordu. Onun aralıklarla yaptırdığı 2 test de negatif çıktı. Bu arada ben de ağırlaşmaya başladım.

Korona Belirtisi Gün Gün

Korona ilk belirtileri hemen gösteriyor ama biz anlamakta geciktik. Dikkat etmeniz gereken ilk şey korona baş ağrısı, ateş, burun akıntısı, sırt ve eklem ağrısına sebep oluyor. Pozitif olduğunuzu anlamanız aslında kolay ancak durumu kabul edip hemen test yaptırmak gerekli. Ben ne yazık ki durumu kabul edemedim. Korona belirtisi nelerdir ilk gün derseniz bende 25 Mart Perşembe günü hafif bir halsizlik ve burun akıntısı ile baş gösterdi. Ben de hemen kızımdan grip geçtiği düşüncesi ile grip ilacı ve C vitamini kullanmaya başladım. Cuma gününden Pazar gününe kadar hızla ağırlaştım. Eşim evde olmayınca ve 5 yaşındaki kızıma da bakmak zorunda olunca korona olup olmadığımı anlamak benim için çok zorlaştı.

Korona Kaç Günde Belli Olur?

Korona bulaşın ardından ilk 2 gün içinde kendini belli ediyor. Daha önce de belirttiğim gibi kendinizi iyi gözlemlemek önemli. Yoksa benim gibi hastanelik olmanız işten bile değil. İlk 3 gün belirti var gibi görünse de testte pozitif çıkmayabilirsiniz. Bu nedenle uzmanlar 4.gün test yaptırmanın daha doğru sonuç verebileceğini belirtiyorlar. Mide bulantısı korona belirtisi mi diye çok soran oldu. Benim ilk başlarda mide bulantım olmadı. Ancak yoğun ilaç tedavisi sırasında hastanede günlerde mide bulantısı ve istifra ile savaştım.

Yaklaşık 20 gün korona ile savaş verdim. İlk zamanlar kabullenmek istemesem de hızlıca kötüleşince 29’unda korona testi yaptırdım. Sonuç pozitif çıktı. Aynı gün Sağlık Bakanlığı telefonla ulaştı. Adresime 1 kutu Favicovir korona ilacı bıraktılar. Başkaca bir bilgi ya da destek maalesef yok. Pozitif çıktıktan sonra tamamen kendi imkanlarınızla baş başasınız. Sıtma gibi titremeler, inanılmaz sırt ve eklem ağrıları, dizimden aşağı kopma hissi ve 1 yudum bile su içememenin ardından evde ölüme yaklaştığımı tam olarak hissettim. Evde daha da kötüye gidince 1 Nisan günü eşimin yoğun çabaları ile hastaneye yattım. Tam 1 hafta hastanedeki ağrılar, acılar, mide bulantıları savaşının ardından 8’inde yapılan 2. testle korona negatif sonucuna ulaştım. 9’unda hastaneden taburcu oldum ve evime geldim. Ama tabi ki negatif test hemen düzelmeyi sağlamadı. Ağrılar, halsizlik, iştahsızlık, nefes darlığı ve türlü yan etkiler takip eden 1 hafta daha devam etti. Sonrasında sadece halsizlik kaldı.

Korona Testi Yapan Hastaneler

Korona testi ilk yaptırdığım hastane İncirli Ethica Hastanesi’ydi. Sabah yaptırdığım test sonucu akşam saatlerinde çıktı. Negatife ulaştığımı öğrendiğim testi ise, sağlığımı borçlu olduğum Avcılar Medicana Hastanesi’nde yaptırdım. Tabi buralarda test ücretli. Profesör Doktor Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi Bakırköy Havalimanı içinde pandemi hastanesi olup, ücretsiz olarak test yaptırabilirsiniz.

Koronaya Elveda

Çok şükür ki bugün kendimi uzun bir aradan sonra çok daha iyi ve normal hissediyorum. ‘Ölümden dönmek’ hayatımda canlı canlı kendini hissettirdi. Eski enerjim henüz yok belki ama yine de ayağa kalkabilmek, zorunlu ihtiyaçlarımı giderebilmek ve en önemlisi nefes alabilmek muazzam.

Bu vesileyle canla başla mücadele eden sağlık çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Yaşadığım kötü süreçte dualarıyla yanımda olan herkese canı gönülden teşekkür ediyorum. Hayat gerçekten kısa ve her anın kıymetini bilmek lazım.

Yaşamak güzel şey..

Yorum yapın