Monstera bakımı ve annelik

Benim gibi bitki aşığı anneler burada mı? Benim en sevdiklerimden bir tanesi ‘Monstera‘. Namı diğer devetabanı. Bakımı, büyütmesi, yapraklarının çıkması ve de güzel bir yaprak vermesi bile zor. Özen isteyen, sevgi isteyen bir bitki. Her bir yaprağının çıkması benim için adeta mucize gibi.

Tam da bu yüzden çok sevdiğim Monstera bitki bakımı konusunu anneliğe benzetiyorum. Bitkimin ilk verdiği yaprak küçücük ve gelişmemişti. Bir sonra çıkan yaprağın sadece yarısı gelişti. Sonraki yaprakta parçalar koptu. Ben de o yaprağı kesip atmaya kıyamadım. Zira her bir yaprak benim için önemli. Ben deneyim kazanıp, ona nasıl bakacağımı öğrendikçe güzel yapraklar çıkmaya başladı. Devetabanı bitkimin hava kökleri çoğaldı. Yaprakları güzelleşti ve daha parlak, daha yeşil oldu. Hatta uzun bir aradan sonra yepyeni bir yaprağı çıkıyor. Her bitkimde yeni çıkan bir yaprak ya da çiçek gördükçe nasıl mutlu olduğumu ve duygulandığımı anlatamam. Bitki sever annelerin hepsi beni çok iyi anlayacaktır. 🙂

Çocuk bakımı zor zanaat. Biz anneler de çocuklarımızı büyütürken türlü türlü hatalar yapıyoruz. İlk başta tecrübesiziz ve istemesek de çokça yanlış yapıyoruz. İlk başta nasıl süt vereceğimizle başlayıp, nasıl uyutacağımız, nasıl besleyeceğimiz, nasıl seveceğimiz, neyi nasıl öğreteceğimiz gibi pek çok bilgiyi hata yaparak öğreniyoruz. Sonrasında çocuğumuzla birlikte biz de büyüyoruz. Anneliğe dair deneyim kazandıkça, çocuğumuza bakımımız, sevgimiz, ilgimiz, her şeyimiz artıyor.

Benim için mükemmel annelik yok. Hatalarını düzelten ve en iyiye ulaşmaya çalışan annelik var. Tıpkı bizler gibi. Mutlu anneler, mutlu evlatlar demek. Mutluluk, sevgi, özen hep bizimle olsun.

Yorum yapın