Para Etkinliği

Para Etkinliği okul öncesi çocukların paralarımızı tanıması için önemli bir etkinlik. Çocuklarımızın para nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi soruların yanıtını öğrenirken etkinlik yapması kalıcı öğrenmeyi sağlar. Paraları yakından tanırken kendi hazırladığımız oyuncak paralarla hem eğlenmeleri hem öğrenmelerini bir arada verebiliriz.

Para etkinliği yapımı için eskiden kalan bir ‘Meraklı Minik’ dergisinin paraları anlattığı bir sayıyı kullandım. İçerisinde bu konuya özel minik para şablonları vardı. Geri dönüşümün öneminden her zaman bahsediyorum. Bu sayede işimize şimdi ya da ileride yarayacak dergi ve etkinlik kitaplarından maksimum fayda sağlamış oluyorum. Bu şablon için bana instagram adresim @okuyucubiranne sayfamdan ulaşırsanız kullandığım şablonun görselini iletebilirim. Dilerseniz siz de çocuğunuzla birlikte mevcut paralarımızı örnek alarak benzer şablon çıkarabilirsiniz.

Para kavramı öğretimi için gelelim aktivitemizde neler yaptığımıza. Öncelikle Ada ile birlikte şablondaki önlü arkalı paraları kestik. Hem paralarımızı büyükten küçüğe sıralama hem de arkalı önlü eşleştirme yaptık. Ayrıca paramızın ön yüzündeki Atatürk ve arka yüzündeki önemli şahsiyetlerden bahsettik. Paralarımız hakkında detaylıca bilgi edindik.

Sonra paralarımızı önlü arkalı eşleri ile yapıştırdık ve market kasamızda kullanmak üzere hazırladık. Tüm bu anlattıklarımla çoklu bir etkinlik yapmış olduk. Ada paraları tanırken ve onlarla oynarken çokça eğlendi. Ada okul öncesi çağda olmasına rağmen 1.sınıf para etkinliği yaparak hayata hazırlanmasını sağlamak istedim. Sizler de dilerseniz 4-5 yaştan itibaren çocuğunuzla bu ve benzeri para etkinlikleri yapabilirsiniz.

Sonrasında Ada ile bol bol alışveriş oyunları, marketçilik, birbirimize harçlık verme şeklinde uzayıp giden para aktiviteleri ile günü tamamladık. 🙂

Yorum yapın