Sen Seç Bebek Oyunu 12-36 Ay

Bebek Oyunları bebeğinizin zeka gelişimini ve öğrenme becerisini olumlu yönde etkileyen ve ilerleten en önemli faktördür. Okul öncesi etkinlik için bir çok oyunlar bulunmaktadır. Bebekler oyunla gelişirler. Sen seç bebek oyunu 12 & 36 ay için ideal bir oyundur. Sen seç bebek oyunu ,  bebeklerde işaret etmeyi ve seçme tanıma özelliğini geliştirir.

Sen Seç Bebek Oyunu İçin Gerekli Malzemeler :

  • Üç adet kapaklı kutu. ( Ayakkabı kutusu yada saklama kabı olabilir )
  • Üç adet küçük ve ses çıkarabilir kalınlıkta oyuncak yada nesne.

Sen Seç Bebek Oyunu Oynanışı :

  • Temin ettiğiniz üç adet kapaklı kutunun her birine oyuncaklardan birer tane koyun ve kapağını kapatarak yere koyun. Bebeğinizi tam karşınıza oturtun ve kutuları aranıza koyun.
  • Kutuları teker teker ona göstererek bebeğinizin dikkatini çekecek şekilde sallayarak ses çıkartmaya çalışın. Onu kutulardan birini seçmesi için yönlendirin.
  • Herhangi bir kutu ilgisini çektiğinde , ‘ Bu kutuyu mu istiyorsun? ‘ , ‘ Bu mu ? ‘ diye sorun. Bu mu diye sorarken de bir yandan da elinizle kutuyu işaret edin.
  • Seçmiş olduğu kutunun kapağını açarak önüne koyun ve oyuncağın ismini ona söyleyin.
  • Kutunun içerisine koymuş olduğunuz oyuncak yada nesneyi çıkararak onunla oynayın ve nesnenin ismini söyleyin. Örn ; (Peluş bir oyuncak ise ona su içirebilir yada oyuncağı konuşturabilirsiniz )
  • Eğer ki bebeğiniz kutuları seçmekte zorluk çekiyor ise kutuları sallarken çeşitli bebekçe konuşmalarla onun dikkatini çekebilir , ona kutu seçmesi konusunda yardımcı olarak kutuyu tutması konusunda yardımcı olabilirsiniz.
  • Seçtiği kutu ile oynadıktan sonra tekrar kapatarak diğer kutulara yönelmesini sağlayın ve her kutu içerisindeki farklı oyuncaklarla aynı işleme devam edebilir siniz.

bebeklerde zeka testi 1
bebeklerde zeka testi

Bebeğim Ne Öğrendi ?

Sen seç bebek oyunu sayesinde bebeğinize işaret ederek göstermenin önemi vurgulanır. Bebekçe yaptığınız konuşmalarla ve çıkan oyuncakları konuşturmanız ile jestler ve mimikler sayesinde kendinizi daha iyi anlatırsınız. Ayrıca bu oyun seçim yapma ve iletişim kurma beceleri sağlar.

Oyunun En İleri Aşaması

Eğer ki bu oyunu sürekli oynuyor ve bebeğinizde bir ilerleme görüyor iseniz kutular ile hafıza oyunu oynayabilirsiniz. Örn; Kutuların içerisine koymuş olduğunuz oyuncakların isimlerini söyleyerek ‘ Ayı nerede ?Bana arabayı seçer misin ? ‘ diye sorabilir ve hafızasının gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bilmeniz Gerekenler

Her bebeğin öğrenme kapasitesi bir değildir. Bazı çocuklar hafıza konusunda becerikli iken bazı çocukların seçme yetisi gelişmiştir. Sabırlı olun ve el kontrollerini yani yönlendirmeleri unutmayın. Bakıcı yada anaokulu ilgileniyorsa onlara da işaret etme üzerine çalıştığınızı söyleyin ve onlarında bu konuda çalıştırmalarını isteyin. Eğer ki çocuğunuzda dikkat bozukluğu var ise kutuları yada kutu içerisindeki nesneleri dikkat çekici parlak renkler kullanabilirsiniz.

Yorum yapın